
Arhiva
EPPO podigao novu optužnicu protiv Žalac zbog trošenja EU novca po restoranima
Žalac se tereti da je europskim novcem platila račune od 9732 eura. Tijekom istrage bivša ministrica sve je vratila
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu podignuo je optužnicu protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac zbog zlouporabe položaja i ovlasti jer je istragom utvrđeno da je plaćala privatne troškove restorana novcem EU-a. Optužnica je rezultat istrage pokrenute u prosincu 2023.
Žalac je optužena jer je od svibnja 2017. do srpnja 2019. nalagala da se, u najmanje devet navrata, njezini privatni troškovi u ugostiteljskim objektima, koji nisu bili u opravdane službene svrhe, i kao takvi nisu bili prihvatljivi za financiranje novcem EU-a, plate javnim novcem. Plaćanjem privatnih troškova u ugostiteljskim objektima javnim sredstvima bivša ministrica stekla je nepripadnu imovinsku korist od 9732 eura, i to na štetu financijskih interesa EU-a i RH, u omjeru 85 posto prema 15 posto. Tužiteljstvo ističe da je Žalac tijekom istrage u cijelosti na ime naknade štete uplatila 9732 eura. EPPO dodaje da se sve uključene osobe smatraju nevinima dok se njihova krivnja ne dokaže pred nadležnim hrvatskim sudovima.
Županijski sud u Zagrebu osudio je sporazumno u lipnju ove godine bivšu ministricu Žalac na dvije godine zatvora zbog preplaćivanja softvera za Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova (MRRFEU), kojem je bila na čelu. Žalac je priznala krivnju, a prije potpisivanja sporazuma uplatila je 200.000 eura na ime djelomične naknade štete, pri čemu nije isključeno pravo vjerovnika da potražuje naknadu ostale štete prema principu solidarne odgovornosti.
Ne navodeći identitete, EPPO je bio izvijestio da je kazneni postupak za aferu Softver protiv bivšeg ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU-a (SAFU) Tomislava Petrica te dva poduzetnika, Mladena Šimunca i Marka Jukića, još u tijeku.
Europsko tužiteljstvo optužilo je Žalac, Petrica i dva poduzetnika, zajedno s njihovim tvrtkama, za zlouporabu položaja i ovlasti te trgovanje utjecajem. EPPO precizira da je Žalac 2017. pokrenula postupak javne nabave za informacijski sustav, te je poduzimala radnje kako bi poduzetniku i njegovim trgovačkim društvima osigurala povlašteni položaj. Pritom je neosnovano povećala procijenjenu vrijednost nabave i odlučila provesti pregovarački postupak nabave bez objave javnog poziva. Potom su društva tih poduzetnika pozvana da dostave svoje ponude, te im je na kraju dodijeljen ugovor po nerealno visokoj cijeni, od 1,73 milijuna eura.
Istragom je utvrđeno da su bivša ministrica i vlasnici trgovačkih društava nastavili poduzimati radnje s ciljem dodjeljivanja ugovora njihovim društvima, unatoč tome što je postupak poništen zbog kršenja Zakona o javnoj nabavi. Ugovor je na kraju sklopljen, a vlasnici društava dobili su veliku svotu novca, koja im je potom prebačena na račune ili podignuta u gotovini. Procjenjuje se da je proračun Unije oštećen za najmanje milijun eura, a državni proračun RH za gotovo 300.000 eura.
Bivša ministrica Gabrijela Žalac priznala je krajem svibnja ove godine da je preko bivše državne tajnice Josipe Pleslić sređivala polaganje ispita za svog brata te je na zagrebačkom Županijskom sudu sporazumno osuđena na godinu dana uvjetnog zatvora, u koji neće ići ako u tri godine ne ponovi kazneno djelo. Sporazum s Uskokom sklopio je i bivši direktor HEP-Operatora distribucijskog sustava Nikola Šulentić, koji je uvjetno osuđen na devet mjeseci zatvora s rokom kušnje od godinu dana i 10.000 eura sporedne novčane kazne.Prema Uskokovoj optužnici, Žalac je 2019. preko bivše državne tajnice i nekadašnje kninske gradonačelnice Josipe Pleslić, prije Rimac, "sredila" polaganje državnog ispita za svojeg brata Ivana Ivankovića, kojeg tužiteljstvo nije zahvatilo optužnicom. Ivanković je radio u zagrebačkoj upravi kao pomoćnik pročelnika za energiju i klimu, a u srpnju 2022. imenovan je predstavnikom Zagreba u Vijeću članica Mreže za pravednu i niskougljičnu tranziciju.