
Lovcima naknada za svaku odstrijeljenu divlju svinju
Nakon slučajeva afričke svinjske kuge (ASK) u objektima domaćih svinja, proteklog tjedna potvrđenih u Gradištu, Štitaru i u Komletincima, koji su unijeli strah i zabrinutost među svinjogojce, državni tajnici u Ministarstvu poljoprivrede, Marinko Beljo i Ivan Matijević, održali su radni sastanak s Hrvatskim lovačkim savezom. Nazočile su mu i ravnateljice Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije Renata Ojurović i Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Tatjanu Karačić, a razgovaralo se o aktualnom stanju afričke svinjske kuge s naglaskom na mjere sprječavanja širenja te bolesti u divljih svinja.
I svinjogojci u Vukovarsko-srijemskoj županiji, koja graniči sa Srbijom i BiH, gdje se ne provode mjere suzbijanja te bolesti prema standardima EU-a, godinama upozoravaju da je divlja svinja glavni izvor bolesti, o čemu je Glas Slavonije redovito pisao.
Iz Ministarstva ističu da su glavni ciljevi mjera sprječavanja te zarazne bolesti u divljih svinja usmjereni na gospodarenje tom populacijom kako bi se smanjio rizik prijenosa na domaće svinje i spriječilo da postane endemična u populaciji divljih svinja. Kako bi se spriječilo širenje virusa, nužno je smanjenje brojnosti da bi se postiglo brojno stanje koje će osigurati minimum kontakata među divljim svinjama i na taj način smanjiti vjerojatnost širenja ASK-a, kako među divljim svinjama tako i prema svinjama u uzgoju. Na sastanku su prezentirali dosadašnje aktivnosti radi ostvarivanja ovog cilja poput donošenja Naredbe o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači i njezinih izmjena (2023.). Tu je i zaključak Vlade RH o provedbi aktivnosti s ciljem osiguranja provedbe mjera kontrole i suzbijanja ASK-a kod divljih svinja te donošenje Nacionalnog akcijskog plana za gospodarenje populacijom divljih svinja u svrhu smanjenja širenja ASK-a. Ministarstvo je također prezentiralo novu mjeru sprječavanja te bolesti u divljih svinja, a riječ je o donošenju nove naredbe kojom će se propisati izlučenje svakog grla divlje svinje na području zona ograničenja. U svrhu provođenja nove mjere, kao i naknade lovoovlaštenicima, najavljena je novčana stimulacija po svakom izlučenom grlu divljih svinja.
Predstavnici Hrvatskog lovačkog saveza izvijestili su kako su sve aktivnosti provodili sukladno prethodnim dogovorima te aktivno sudjelovali u sprječavanju širenja ASK-a. Naglasili su važnost uključivanja svih korisnika šuma u provedbu zaštitnih mjera.
Osvrnuli su se na važnost provedbe strogih biosigurnosnih mjera, uključujući obveznu dezinfekciju vozila, odjeće i obuće pri ulasku i izlasku iz šumskih i lovnih područja, kao i edukaciju svih osoba koje ulaze u šumu, neovisno o njihovu statusu (lovci, šumari, rekreativci). Svi sudionici sastanka usuglasili su se o važnosti pravovremenog, odgovornog i zajedničkog djelovanja kako bi se zaštitila domaća proizvodnja i očuvala stabilnost sektora mesa.
Tijekom sastanka istaknuta je važnost kontinuirane provedbe sustavnog nadzora nad zdravljem divljih i domaćih svinja, uključujući uzorkovanje i laboratorijsku analizu mesa u skladu sa standardima.